Akıllı lensler hayatımıza girmeye başlıyor!

Google tarafından yaratılan akıllı kontakt lens konsepti, neredeyse gerçeğe dönüşmeye çok yaklaştı.

Geçen yıl Google tarafından glukoz seviyesinin ölçülmesi amacıyla akıllı kontakt lensler üreteceği hakkında haberler ortaya çıkmıştı. Şu anda projeyi Alphabet’in “L” harfini temsil eden Life Sciences üstlendi.

google-akıllı-lens-kontakt

Alphabet’in başkanı ve Google’ın kurucularından olan Sergey Brin, projenin Google X laboratuvarından ayrılıp kendi halinde bir faaliyet göstereceğini duyurdu.

Akıllı kontakt lensler sayesinde şeker seviyesinin basitçe gözlem altında olmasını sağlıyor. Şeker hastaları için üretilen lensler, glukoz seviyesini ölçerek kablosuz bir cihaza verileri gönderebiliyor ve bu sayede şeker seviyesi sürekli gözlem altında oluyor.

Life Sciences, bu tarz bir oluşumu kalp ritimlerinin ölçümü ve takibi için de uygulayacak. Proje kapsamında kalp ritmi de akıllı lensler sayesinde anlık olarak takip edilebilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. akıllı-lensler-geliyor Akıllı lensler hayatımıza girmeye başlıyor! için yorumda bulun

    Akıllı lensler hayatımıza girmeye başlıyor! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Akıllı lensler hayatımıza girmeye başlıyor! için ilk yorumu yapabilirsin.