Akıllı şehir projeleri

İnsanların hayatını daha kolay bir hale getiren akıllı teknolojiler, bilgisayarlar, mobil cihazlar ve televizyonlardan sonra artık kendini şehirlerde gösterecek. Kullanılacak olan nesnelerin teknolojileri güçlenerek, şehir yaşamında da karşılık bulacak gibi görünüyor. Dünyanın farklı bölgelerinde yer alan şehirlerde örneklere şahit olmaya başlıyoruz. Elbette ki dört bir tarafta bu teknolojiler kullanılması için projeler hazırlanırken, bu projeler için kullanılacak olan miktarlar oldukça yüksek olacak. Son günlerde güncel teknoloji haberleri arasında büyük bir rağbet görmeye başlayan akıllı şehirler için şu bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Manchester de yeni projeler

Bu şehir için başlatılan proje, Temmuz ayında hayata geçirilmeye başlamıştır. Elbette ki bu proje için ayrılan miktar da büyük bir desteğe sahip olması gerekiyor. Proje içeriği, 20 ayrı sektörü ilgilendirirken, birbirine bağlanması amaçlanan sektörlerden bazıları şunlardır.

 • Sağlık
 • Çevre
 • Ulaşım

Proje için, kültür, medya ve spor departmanlarında toplamda 10 milyon Euro destek alındığı biliniyor. Yaptığımız araştırmalara göre öne çıkan akıllı teknolojiler aşağıda yer alan maddeleri oldukça etkileyecek gibi görünüyor.

 • Çöp toplama ve geri dönüşüm

Geri dönüşüm ve çöp toplama şirketleri daha verimli çalıştıklarında elbette ki sağlıklı ve kolay yaşam ön plana çıkacaktır. Bunu amaç edinmiş olan Finnish kapsamında geliştirilen proje ile artık çöp kutuları dolduğunda otomatik olarak sensörler sayesinde bilgilendirilme yapılacak. Böylelikle de trafik ve diğer şartlarda göz önünde bulundurularak, uygun rotada işlemler gerçekleştirilecek.

 • Parklarda düzenlemeler

Şehir içinde kurulması düşünülen parklarda artık farklı bir bakış açısı ile hayata geçirilecek. Park planlamalarında sensörler kullanılacak ve bunun yanı sıra trafik oranının % 10 oranında azaltılması planlanıyor.

 • Duraklar

Bu proje kapsamında, güncel teknoloji haberleri ve tanıtımlarında, akılı otobüs durakları da er alıyor. İnsanların duraklarda beklediği sürece ışıklandırması sensörler tarafından gerçekleştirilecek olup, enerji tasarrufu bir adım daha önde olacak.

 • Su değerleri

Yine geliştirilen teknoloji ile birlikte sensörler kullanılarak su seviyeleri de kontrol edilecek. Böylelikle su seviyesi konusunda risk altında bulunan bölgeler harita üzerinde gösterilerken, buna göre hareket edilerek sorunlar ortadan kaldırılacak.

 • Engeller kaldırılıyor

Tekerlekli sandalye kullanan kişilere daha fazla kolaylık sağlanması üzerine, trafik yoğunluğu yeni uygulamalar ile kullanıcılara ulaştırılacak. Böylelikle tekerlekli sandalye kullanan bir kişi, hangi rotayı çizmesi gerektiği konusunda da bilgilendirilerek, engeller kısmen de olsa kaldırılması hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. guncel-teknoloji-haberleri-akilli-sehir Akıllı şehir projeleri için yorumda bulun

  Akıllı şehir projeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Akıllı şehir projeleri için ilk yorumu yapabilirsin.