Alman otomotiv devleri Nokia’nın Here uygulamasın satın aldı!

Nokia en çok kullanılan ve işe yarar gözüken Nokia Here uygulamasını Alman otomotiv devlerini oluşturduğu bir konsorsiyuma sattı. AUDİ AG, BMW, ve Mercedes araçlarının üreticisi Daimler grup gibi otomotiv devlerinin oluşturduğu konsorsiyum 2 milyon avroluk bir fiyata Nokia’nın Here uygulamasını satın aldı.

Nokia Here uygulamasını 2007 yılında 5.7 milyon avroya satın aldığı Navteq uygulamasını kullanarak geliştirmişti. Yani şirket bu işe yarar uygulamasını zararına elden çıkarmış oldu.

Here uygulamasıaraçlardan topladığı yer verilerini bulut teknolojisi kullanarak bir araya getirme üzerinde çalışıyordu. Bu çalışmaların otomotiv şirketlerinin ilgisini çektiğini söyleyebiliriz.

Otomotiv şirketleri Here uygulamasını araçlarına kolayca monte ederek uygulama aracılığı ile topladıkları yol durumu, trafik durumu, kazalar, yol çalışmaları gibi bilgileri anında kullanıcılara sunarak klasik bir navigasyon uygulamasından çok daha fazlasını sunmayı amaçlıyorlar. Ayrıca uzmanlar Here uygulamasının ileride geliştirilebilecek şoförsüz, kendi kendine gidebilen araçlar için de bir araştırma ve uygulama ortamı sunacağını düşünüyorlar.

Bir diğer ilginç nokta ise Nokia’ya veri sağlayan Microsoft’un gerçekleştirilen satışa rağmen veri sağlamaya devam edecek olması. Here uygulaması önümüzdeki yıllarda da Microsoft’un veri tabanına erişerek gerekli bilgileri elde edebilecek.

Nokia’nın elindeki bu işe yarar ve gelecek vaat eden uygulamayı neden bu kadar ucuz bir rakama elden çıkardığı ise merak konusu. Nokia kendi ayağına sıkmaya devam ediyor görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Özhan Karataş dedi ki:

    işime yarıyor bu uygulama yandex veya google mapsten daha iyi

  2. Hatip Mete dedi ki:

    almanlar iyi bir şeyi bulunca yapışıyor valla 😀

  3. Hüseyin Küçüker dedi ki:

    bu uygulama çok iyi ya