Android’de Root nasıl atılır, zararları nelerdir?

Android kullanıcılarının cihazlarında sınırlamaları kaldırmak için yaptığı işleme root adı veriliyor. Peki root atma işlemi nasıl yapılır, zararları nelerdir?

Root Nasıl Atılır?

Tabletiniz varsa ve ona yeni özellikler kazandırmak isterseniz root atma işlemini yapabilirsiniz. Root atma için öncelikle tablette hakkında seçeneğinden derleme numarası yazan kısma 4-5 defa tıklamak suretiyle geliştirici seçeneklerini aktif hale getirmeniz gerekecektir. Ardından ise geliştirici seçeneklerine girerek USB hata ayıklama adlı seçeneği de aktif hale getirmeniz gerekir. Bu işlemler sonrasında tabletinizi root işlemi yapmak için bir USB kablosu vasıtası ile bilgisayarınıza bağlayın.

Root İşleminde Bilgisayarda Yapılacaklar

Root işlemini yapabilmek için bilgisayarımızda bir programa ihtiyacımız vardır. Bu konuyla alakalı olan birçok programdan birisini seçerek bilgisayarınıza indirmeniz ve programın kurulumunu tamamlamanız gerekir. Bu işlemler ardından ise kurduğumuz programa girerek root işlemini başlatıyoruz. Root işlemi sırasında USB kablosunun çıkması ya da herhangi bir temassızlık olması tabletiniz için ciddi hatalara yol açabileceğinden bilgisayarı root işlemi esnasında kesinlikle kapatmıyoruz. Ayrıca herhangi bir şekilde USB kablonun bilgisayardan ayrılmamasını da sağlamanız gerekir.

android-root-nasil-yapilir

Root ve Driverlar

Root işlemi sırasında kurduğunuz program tabletiniz için gerekli olan driverları indirip kuran bir program olabileceği gibi program tabletiniz için gerekli driverları internet üzerinden otomatik olarak indirip kuramayabilir. Bu gibi bir durumda da tabletiniz için gerekli olan root driverlarını internette bulabilirsiniz. Root işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında ekranda başarılı olduğuna dair bir bilgi penceresi görüntülenecektir. Böylece root işlemini tamamlayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. android-root-nasil-atilir Android’de Root nasıl atılır, zararları nelerdir? için yorumda bulun

    Android’de Root nasıl atılır, zararları nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android’de Root nasıl atılır, zararları nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.