Apple liderliği devam ediyor

Piyasaya çıktığı ilk günlerde bilimkurgu filmlerini aratmayan görüntüsü ve teknolojik özellikleri ile büyük bir akım yaratması beklenen fakat iş dünyasının önde gelen kişileri dışında çok büyük oranda talep göremeyen akıllı saat sektöründe Apple liderliğini devam ettiriyor. Bağımsız bir araştırma kuruluşunun satış rakamları üzerinde yaptığı araştırmalara göre akıllı saat pazarının yaklaşık olarak %41’ine sahip olan Apple Watch bu haftanın güncel teknoloji haberleri arasında yer almayı başardı.

  • Pay küçüldü ama liderlik korundu

2015 senesinde akıllı saat pazarının %70’ine yakınını elinde bulunduran Apple Watch’daki bu düşüş dikkatlerden kaçmadı. Bu düşüşün en önemli nedeni Amerikalı şirketin en büyük rakibi olan Güney Koreli Samsung firmasının da akıllı saat sektörüne adım atması oldu. Her ne kadar sektörde satış rakamları bazında 3 sırada yer alsa da Samsung’un bu sektörde kalıcı olmak istediği ve özellikle akıllı telefonları ile uyumlu şekilde akıllı saatlerini de satmayı düşündüğünü bilmeyen yok. Akıllı telefon akıllı saat uyumunu başarılı bir şekilde sağlayan Samsung ve Apple dışında bu sektöründe diğer büyük pay sahibi ise Navigasyon şirketi olan Garmin. Telekomünikasyon sektöründe yer almayan Garmin sadece yer yön bulma gibi konularda akıllı olan saatlerin üretimi ile sektördeki pazar payı sıralamasında Apple Watch’dan sonra ikinci sırada bulunuyor.

  • Gelecek belirsizliğini koruyor

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ilk çıktığı zamanlar büyük bir akım oluşturması beklenen akıllı saatlerin istenilen ilgiyi görememesinin en önemli nedeni fiyatı olarak değerlendiriliyor. Sadece sınırlı işlerin yapılabildiği ve kendilerinden beklenildiği kadar şık görünüme sahip olamayan akıllı saatlerde pazarın son iki sırasını ise Lenovo ve Pebble adlı şirketler almış durumda. Her iki şirketinde yüzde 3.5’i bulamayan oranlarda pazar payına sahip olması gelecekte özellikle akıllı telefonlar ile uyumlu olan akıllı saatlerin üretiminde Amerikalı ve Güney Koreli şirketler arasında büyük bir rekabet yaşanacağının kanıtı gibi gözüküyor. Bu hafta en çok okunan güncel teknoloji haberleri arasında yer alan bu haberi ve daha fazlasını sürekli güncellenen ve her gün değişen haberler sayfamızdan takip edebilirsiniz.   

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. guncel-teknoloji-haberleri Apple liderliği devam ediyor için yorumda bulun

    Apple liderliği devam ediyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Apple liderliği devam ediyor için ilk yorumu yapabilirsin.