Aşırı sıcaklar telefonunuzun patlamasına neden olabilir

Son yılların en sıcak yaz mevsimini yaşıyoruz. Özellikle son günlerde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin epey üzerine çıkmış durumda. Ülkemizin bazı yerlerinde gölgede bile hava sıcaklıkları 45 dereceleri gördü. Tam anlamıyla çöl sıcaklarını yaşadığımız şu günler akıllı telefonlar açısından da önemli bir tehlikeyi beraberinde getiriyor.

Cep-telefonu-patlama-4

Cep-telefonu-patlama-3

Uzmanlar güneşte 50 dereceği bulan sıcaklıkların zaten çalışır durumda olan telefonları daha da ısıtarak patlamasına neden olabileceğini belirtiyor. Telefonların normal ısısının 45 dereceyi geçmemesi gerekiyor. Zaten çalışırken de ısınan telefonlar bir de aşırı sıcak güneş ışınlarına maruz kalırsa patlama riski çok yüksek.

Telefonların bataryaları araçlarda kullanılan akülerle aynı prensipte çalışıyor. İkisi de enerji tutarak makineye enerji sağlıyor. Aşırı ısınma durumlarında akü nasıl patlıyorsa telefonun bataryası da öyle patlayarak kullanıcıya zarar verebilir.

Cep-telefonu-patlama-2

Uzmanlar akıllı telefonların güneş ışınlarına direkt maruz  bırakılmamasını tavsiye ediyor. Eğer aşırı ısınmış bir akıllı telefonunuz  varsa kesinlikle konuşma yapmaya falan çalışmayın. Telefonu serin bir  noktaya kaldırarak soğumasını bekleyin. Ayrıca telefon şarjdayken  telefonla konuşmak ve ya telefonu başka işler için kullanmak ta büyük  risk taşıyor. Bir yandan enerji depolayan bir yandan da kullanıldığı için  enerji harcayan batarya bir anda aşırı ısınarak patlayabiliyor. Birçok  cep telefonu patlama vakasında kullanıcı, telefonu şarjdayken aynı  anda telefonla konuşmaya çalışıyordu. Bu yararlı alet size ve  yakınınızda bulunanlara büyük zararlar verebilir. Dikkatli olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aşırı sıcaklar telefonunuzun patlamasına neden olabilir için yorumda bulun

    Aşırı sıcaklar telefonunuzun patlamasına neden olabilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aşırı sıcaklar telefonunuzun patlamasına neden olabilir için ilk yorumu yapabilirsin.