Bu site iPhone cihazları çökertiyor!

Ortaya çıkan zararlı bir link, iOS işletim sistemli cihazlarda Safari tarayıcısının çökmesine ve telefonun kendini yeniden başlatmasına neden oluyor…

Daha önceden arkadaşlarımıza ve yakınlarımıza yaptığımız telefon dondurma ve çökertme gibi şakaların boyutu günümüz teknolojisiyle artış gösterdi. Üretilen zararlı bir link iPhone cihazları çökertiyor!

Ortaya çıkan crashsafari.com isimli bir site, iOS cihazlarda tarayıcının çökmesine ve yeniden başlatmaya sebebiyet veriyor. Siteye girildiği zaman 10 saniyelik bir bekleme süresinin ardından telefon kendini yeniden başlatıyor.

 

Sebebi ise sitede bulunan karakter sayısının cihazda bulunan URL sınırını aşacak derecede fazla olması. Gayet kısa ve basit bir link gibi görülse de, siteye girildiği an URL‘ye 2,059 karakter daha ekleniyor ve URL sınırı aşıldığı için telefon pornolar kendini yeniden başlatıyor.

Sosyal medyada ise bu link elden ele yayılıyor. Link kısaltma servisleriyle değiştirilen linke tıklamamak için bir süre size gönderilen linklere tıklamayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. erkan dedi ki:

  bilgilendirme için saolun böyle sitelere girmeyiz. zaten ben pek internette gezinmem. benim için bi google bi face bi de tabiki teknosultan sitesi var.

 2. Cenk dedi ki:

  Siteye giresim geldi açıkçası 😀 neyse umarım düzeltirler biran önce yoksa benim gibi girmek isteyenler kendilerini tutamayıp girecekler ve olan olacak. Ey apple düzelt şu açığı 😀

 3. Mustafa dedi ki:

  Herkes kodlara boğulmuşken sadece url karakter sayısı gibi küçük bir konudan safarinin açığını bulan sivri zekalı arkadaş, nasıl bi kafa var sende 😀

 4. Emre dedi ki:

  Appledan beklemedik şeyler bunlar telefona virüs bile girmesi güçken bir internet sayfasının telefonu çökertiğine inanmadım elbet çözerler bunuda 🙂

 5. serhat dedi ki:

  O kadar çok siteye giriyorum ki İphonede. Telefonum hiç bir zaman çökmedi sadece yavaşlama oluyor. Onda önbelleğini siliyorum telefon eski haline geliyor. Zaten hangi siteye giriyorsun hep başka sitelere yönlendiriyor. Bunu nasıl çözeceğiz merak ediyorum.