Çalınan kimlik bilgileriyle neler yapılabilir?

50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasıyla panikte olan vatandaşları aydınlatıyoruz: Çalınan kimlik bilgileriyle ne yapılabilir?

Geçtiğimiz günlerde bir internet sitesi 50 milyon Türk vatandaşının T.C Kimlik Numarası, Anne-Baba Adı, Doğum Yeri, Doğum Tarihi ve Açık Adresi gibi bilgileri internette yayınlamıştı.

Hükümetimiz de konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaparak bilgilerin internetten silineceğini ve sızdıran kişilerin cezalandırılacağını belirtti.

  • Çalınan kimlik bilgileri ile ne yapılabilir?

Çalınan kimlik bilgileri ile adınıza telefon hatları alınabilir, sizin adınıza kredi çekebilir veya kendisinin alacağı krediye sizi kefil olarak gösterebilir. Öte yandan sizin adınıza belirli bir noktaya kadar bankacılık işlemleri yapabilir.

Ayrıca yayınlanan bilgilerde her türlü doğum tarihi, doğum yeri, adres, din gibi bilgilerin bulunmasıyla çeşitli örgütler tarafından fişlenme olasılığı da var.

Konuyla ilgili olarak devlet büyüklerinin yaptığı açıklamada; bilgileri sızdıran kişilerin en ağır şekilde cezalandırılacağı ve her alanda işlem yapabilmek için 1 güvenlik faktörünün daha geliştirileceği bildirildi.

Bakalım başımıza ne gibi işler açılacak veya devlet bu durumu gidermek için nasıl bir sistem geliştirecek göreceğiz. Umarız ki kimsenin başına kötü bir olay gelmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. calinan-kimlik-bilgileriyle-neler-yapilabilir Çalınan kimlik bilgileriyle neler yapılabilir? için yorumda bulun

    Çalınan kimlik bilgileriyle neler yapılabilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çalınan kimlik bilgileriyle neler yapılabilir? için ilk yorumu yapabilirsin.