Cep telefonlarının IMEI kayıt ücretlerine zam geliyor!

Hatırlanacağı üzerine geçen günlerde ithal cep telefonlarına gümrük zammı gelmişti. Vestel firmasından yetkililerin bakanlıklarla yaptıkları görüşmelerden sonra sözde yerli üreticiyi destekleme amacıyla ithal cep telefonlarına ek gümrük zammı geldi. Sosyal medya kullanıcıları tarafından Vestel zammı olarak adlandırılan cep telefonu zammı büyük tepki toplamıştı.

IMEI-ucretleri-zamlanacak-1

Fakir ülke kategorisine yakın olan Türkiye, ne gariptir ki kendinden kat be kat zengin ülkelere göre cep telefonlarını çok daha pahalıya alıyor. Cep telefonları üzerindeki bu devasa vergiler insanları daha ucuza yurt dışından telefon getirmeye yönlendiriyor.

IMEI-ucretleri-zamlanacak-2

Mobil İletişim Teknolojileri ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği yani  kısaca MOBİSAD yönetim kurulu başkanı Sinan Ekşi, yurtdışından getirilen  ve ülke içinde kullanılması için yaptırılması gereken IMEI kayıt ücretinin  131.5 Türk Lirasından 600 Türk Lirasına çıkarılmasını talep ettiklerini  belirtti.

 Sinan Ekşi ayrıca kullanıcıların yurt dışından geçen yıl 750 bin civarında  cep telefonu getirdiğini bu yıl bu sayının %33 dolaylarında bir artış  göstermesini beklediklerini belirtti. Ülkemize kaçak yollardan sokulan cep  telefonlarının da 800 bini aştığı söyleniyor. Bu yıl ülkemizde 14 milyon 100  bin adet cep telefonu satılmasını beklediklerini söyleyen Ekşi, 1 milyon 100  bin kadar cep telefonunun da yurt dışından getirilerek sisteme sokulacağını belirtti.

IMEI-ucretleri-zamlanacak-3

Ekşi’nin cep telefonu üzerindeki fahiş vergilerin azaltılması yerine yurtdışından getirilen telefonların imei kayıt ücretlerinin arttırılmasını istemesi de dikkat çekti. IMEI kayıt ücreti kısa zaman sonra zamlanacağa benziyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Suat Avcı dedi ki:

    imei zam nerden çıktı ya

  2. Leyla Halat dedi ki:

    bu ne ya her şey zam

  3. Tuba Demir dedi ki:

    bi bu zamlanmamıştı