Çin, gerçek renkte FULL HD olan Ay fotoğraflarını paylaştı!

Çin Ulusal Uzay Dairesi, Ay‘ın tamamen gerçek renkteki yüksek kaliteli FULL HD fotoğraflarını paylaştı ve indirime uygun olarak sundu.

Daha önce hiç görülmemiş, Yutu isimli uzay aracının ve Ay‘ın HD ve gerçek renkli fotoğrafları Çin Ulusal Uzay Dairesi tarafından indirilmeye uygun olarak paylaşıldı.

Paylaşılan görseller, Yutu‘nun, Ay’ın yüzeyine inmesiyle başlayan dönemden sonra Chang’e 3 uzay aracı ve Yutu ile çekilmişti. Çin, 2013 yılında Rusya ve Amerika‘nın ardından Ay yüzeyine yumuşak iniş yapan ülkeler listesine adını yazdırmıştı.

 

Çin‘in bu başarısı aslında bir başka anlam kazanmıştı. Çünkü bu yumuşak iniş 37 yıl aradan sonra gelmişti. En son başarılı yumuşak iniş, 1976 yılında Rusya‘nın Luna 24 uzay aracı ile yapılmıştı.

Bugün ise isteyen herkes Çin‘in Uzay ve Bilim Araştırmaları merkezinin sitesine üye olabilir ve fotoğrafları indirebilir. Planetary Society sitesinden Emily Lakdawalla, görselleri kolay görüntülenebilir şekilde paylaşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kaan dedi ki:

    Çinliler yine yapmış yapacağını helal olsun adamları herseyin en ucuzu yapıyorlar genelde ama bu sefer iyisini yapmışlar anlaşılan 🙂