CS:GO’da yeni Mikla haritasındaki Türk figürleri kaldırıldı!

CS:GO‘ya gelen 1.6GB‘lık bir güncellemeyle Mikla adında Türk haritası yayınlamış ve haritada Atatürk ve Türklere hakaret barındıran figürler kullanmıştı.

Dünya genelinde milyonlarca oyuncuya sahip Counter Strike: Global Offensive oyununa geçtiğimiz gün gelen bir güncellemeyle yeni skinler, kasalar ve Mikla haritası eklenmişti. Eklenen Mikla haritası Türk haritası olmakla beraber oyun içinde duvarlarda Türkçe yazılar barındırıyordu.

Fakat bu yazılar Türkler’e hakaret içeriyor ve Atatürk‘ün resmini saçma sapan kullanıyordu. Bunu gören Türk oyuuncular bu durumdan oldukça rahatsız olmuş ve Efsaneler Meydanı adlı Facebook sayfası bunu şikayet etmek için change.org‘da bir imza kampanyası başlattı.

24 saat içinde 12 bin imza toplayan oyuncu kitlesi, Valve‘ın dikkatini çekti ve bu imza kampanyası hedefe ulaştıktan sonra Mikla haritası düzenlenerek CS:GO için 122.7 MB‘lık bir güncelleme yayınlandı ve Valve, Atatürk benzetmeli çıkartma olmak üzere tüm “gereksiz” detayları kaldırdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Alper dedi ki:

  Kampanya başlatan ve o kampanyaya katılan tüm arkadaşları tebrik ediyorum. Türk kardeşliği ve birleştiriciliği bu tür günlerde özellikle ülkemiz ve değerlerine uzatılan ellerde hep birleşerek tepki vermeliyiz.

 2. Semih dedi ki:

  Counter Strike kendisinigeliştiremediği gibigeri gitmeye başlıyor, iki grubun eline silah verip yüzlerce harita sunarak para kazanma mantığı bir bunlarda var. Grafiklerini bile geliştirmeye tenezzül etmiyorlar, iyi çarptılar elalemi ama helal.

 3. dursun dedi ki:

  Türk oyuncuları birçok sitede imza kampanyaları düzenlemişti. Ayrıca steam üzerinden iade talepleri de gelmiş bildiğim kadarıyla. Düzeltilmesi gereken, hakaretamiz kelimeler içeren bir haritaydı. Kararları yerinde olmuş.

 4. canan dedi ki:

  Oyunların içinde böyle bize ait figürler olursa hakaretlerde olur bazı şeylerde olur kaldırılması bence çok doğru seçim olmuş tebrik ediyorum bu oyun kurucusunu

 5. Kaan dedi ki:

  Kaldırılması gerçekten çok iyi olmuş, yapılan saygısızlıktı resmen sözde Türk haritası yayınladılar ama yayınlamaz olsalardı bu kadar tepkiyi karşılıksız bırakmayıp sonuca biran önce vardıklarına sevindim

 6. Ahmet dedi ki:

  Başka seçenekleri yoktu zaten, saçma sapan haritalar yapıp sundukları yetmiyormuş gibi birde değerlere hakaret ediyorlar..

 7. Tolga dedi ki:

  Çok doğru bir karar vermişler. Zaten güncelleme geldikten sonra birçok Türk oyuncusundan ve Türk sitelerinden yoğun eleştiriler gelmişti, Valve’nin bunu dikkate alması iyi olmuş.