Dünyanın en büyük uçağının yapımı tamamlanmak üzere

117 metrelik devasa kanat açıklığı bulunan dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch 2016 yılında test uçuşlarına başlıyor. Yahoo’da yer alan habere göre Stratolaunch kısa bir süre sonra test uçuşlarına başlayabilecek.

Stratolaunch-2

Filmerdeki ve çizgi filmlerdeki çılgın bilim adamlarına benzetile  Tesla şirketinin patronu Elon Musk’ta dâhil birçok ortak  barındıran proje heyecan verici bir aşamaya ulaştı. Yapılan  açıklamalar uçağın test uçuşlarına başlamak için az bir süre  kaldığını belirtiyor. Yapına 4 yıl önce başlanan bu devasa uçak  şimdi bitmeye yakın durumda. Test uçuşları da tamamlandıktan  sonra dünyanın en büyük uçağı olacak olan Stratolaunch   merkala bekleniyor.

Bu devasa uçak bir yolcu uçağı olmayacak. Amacı uyduları  taşıyarak yörüngeye yerleşmesini sağlayan roketleri taşımak  olacak. Böylece yakıt tasarrufu elde edilmesi amaçlanıyor.

Devasa uçağın yapımı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mojave Hava ve Uzay Üssü’nde devam ediyor. Yapımı tamamlandığında 117 metrelik kanat açıklığına ulaşacak uçağın inişine yardımcı olmak için, yerle temas edecek 28 adet jant takım ve Pratt & Whitney jet motoru bulunacak.

Stratolaunch-3

Bu devasa uçağın başarı ile tamamlanması uçak teknolojisinde yeni teknikleri ve yeni model arayışlarını da hızlandıracak gibi duruyor. Her geçen sene gelişen uçak modelleri gitgide büyüyerek aklın sınırlarını zorlayacak büyüklüklere ve hızlara ulaşabilir. Son 20 yılda teknolojinin nerelere geldiğine dikkat edince ilerleyen yıllarda bizi heyecan verici gelişmelerin beklediği kesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ömür Büyükkalay dedi ki:

    teknoloji çılgın bi hal alıyor

  2. Faruk Bozer dedi ki:

    biz neden üretemiyoruz bunları

  3. Nurbanu Kalkancı dedi ki:

    bizde hala burda nelerle uğraşalım.