Dünyanın ilk internet sitesi 25 yaşında!

CERN araştırmaları sonucunda ortaya çıkan dünyanın ilk web sitesinin kurulduğu günden bu yana 25 yıl geçti. İşte internetin babası olarak bahsedilen o site.

20 Aralık 1990 yılında, İngiliz bilim adamı Sir Tim Berners-Lee‘nin geliştirdiği NeXT bilgisayarı, dünyanın ilk web sitesinin kurulmasına olanak sağladı. Bugün ise dünyanın ilk web sitesi 25. yılını kutladı.

dunyanin-ilk-web-sitesi-25-yasina-girdi-1450689336

Dünya genelinde bilgi paylaşımı yapma amacıyla 1989 yılında kurulan World Wide Web, 25. yılını doldurdu. Kurucusu Berners-Lee‘nin yaptığı açıklamaya göre sitenin asıl amacının “nasıl sunucu kurulur ve paylaşılan içeriğe başkaları tarafından nasıl erişileceği” hakkında bilgi vermek ve öğretmekmiş.

CERN‘de hali hazırda Berners-Lee‘nin web sitesini kurduğu orijinal sunucu bulunuyor. 2013 yılında ise web sitesi kendi orijinal adresinde tekrar kurulmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. dunyanin-ilk-internet-sitesi Dünyanın ilk internet sitesi 25 yaşında! için yorumda bulun

    Dünyanın ilk internet sitesi 25 yaşında! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın ilk internet sitesi 25 yaşında! için ilk yorumu yapabilirsin.