Dünyanın İlk Kafa Nakli 2017’de Yapılıyor!

Valeri Spiridinov, 2017 yılında kafa nakli ameliyatı olacak ve dünyanın ilk kafa nakli operasyonu gerçekleşecek. Peki kafa nakli ameliyatı nasıl yapılacak?

Sergio Canavero adlı İtalyan cerrah, 2017 yılında tam 40 milyon dolara mal olacak olan dünyanın ilk kafa naklini Valeri Spiridinov adlı Rus vatandaşa yapacak.

  • Kafa nakli ameliyatı nasıl yapılacak?

İlk olarak ölen bir insanın vücudu ve nakil yapılacak hastanın kafası, beyin hücrelerinin ölmemesi için soğutulacak ve ardından alıcının ve ölen kişinin boyunları ciddi bir hassasiyetle kesilecek. Ardından ölen kişinin omuriliği, aşırı dikkatli bir şekilde alıcının vücuduna yerleştirilecek. Polietilin glikol kullanılarak omuriliğin vücuda tam olarak oturtulması sağlanacak ve damarlar, sinirlerle birlikte vücuda bağlanacak. Spiridinov, birkaç hafta komada tutularak omuriliğin vücuduna iyice yerleşmesi sağlanacak.

Ameliyatın ardından alıcı olan Valeri Spiridinov sağlıklı bir bedene kavuşacak fakat sorunlar hemen geçmeyecek. Çünkü daha önce bedeniyle hiç yürümemiş, ellerini kullanmamış hatta su içmek için bardak bile tutmamış Rus mühendisin beyni, tüm bu reaksiyonları algılama konusunda sıkıntı yaşayabilir. Bu sebeple de kendisi için hazırlanan özel bir sanal gerçeklik programı ile 6 ay boyunca eğitime tabii tutulacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kafa-nakli-ameliyati-nasil-yapilacak Dünyanın İlk Kafa Nakli 2017’de Yapılıyor! için yorumda bulun

    Dünyanın İlk Kafa Nakli 2017’de Yapılıyor! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın İlk Kafa Nakli 2017’de Yapılıyor! için ilk yorumu yapabilirsin.