Dünyayı karıştıran Türk hacker: Utku Şen

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencisi Utku Şen, eda2 adını verdiği açık kaynak kodlu virüsle, dünya genelinde popüler hacker’lar arasına girdi.

Üniversite öğrencisi olan Utku Şen, yazdığı Eda2 isimli açık kaynak kodlu bir virüs ile dünya genelinde popüler oldu. Eda2 virüsü, “fidyeci” kategorisine giren bir virüs. Yani kullanıcıların dosyalarını şifreledikten sonra bu şifreyi açmak için ücret istiyor.

Fakat bu virüsün ne kadar etkili olduğunu gören bir hacker grubu, Eda2‘nin kodlarını izleyerek Magic adında başka bir virüs yazdı.

Magic‘i yaratan kişiler de virüsü normal bir web sitesi üzerinden dağıtıyordu. Utku Şen, Eda2‘nin kodlarında bırakmış olduğu açıklık sayesinde şifreleri tekrar ele geçirecekti ama virüsün veritabanını barındıran firma server’ı kapatınca her şey silindi.

Utku Şen’in karşısına daha sonra Bleeping Computer isimli bir web sitesi üzerinden jeanclaudvandan isimli bir kişi çıktı ve Magic isimli virüsü yaratan kişinin kendisi olduğunu söyledi.

jeanclaudvandan adlı kişi bebeğinin fotoğrafları şifrelenen bir kullanıcıya yardım etme niyetindeyken konuya Utku Şen dahil olunca, Utku’yu karşısına aldı ve eski projelerini sitesinden silmesini, kendisine de 3 bitcoin (ortalama 3500 TL) ödeme yapmasını istedi.

Dünyayı karıştıran Türk hacker Utku Şen

Bleeding Computer’ın kurucusu Lawrence Abrams, yaşanan bu gelişmeler üzerine konuya dahil oldu ve bitcoin ödemesi konusunda kullanıcıyla pazarlık yaptı. jeanclaudevandan bitcoin ödeme talebinden vazgeçti fakat bu sefer Utku Şen’in Türk olması sebebiyle olayı biraz daha politize etmeye başladı. Mağdur edilen kullanıcıya gönderdiği şifre dosyasını “Vladimir Putin” olarak isimlendiren jeanclaudevandan, Şen’e saldırmaya başladı. Ayrıca ilerleyen zamanlarda farklı projeler üretmeye devam ederse “Magic“i yayma tehdidinde bulundu.

Utku Şen ise bu kişinin odak noktasını tam olarak çözemediğini, muhtemelen kendi projelerinden rahatsızlık duyması sebebiyle böyle bir girişimde bulunduğunu söyledi. Aralarında yaptıkları anlaşma gereği bundan sonra “fidyeci virüs” işinde olmayacağını belirten Utku Şen, yalnızca okulundaki yapay zeka projesinde yer alacağını söyledi.

NOT: Virüsün adının Eda2 olmasının sebebi, kendisini bu virüsü yapması için cesaretlendiren Eda ismindeki bir kadının olmasıymış.

Kaynak: webtekno

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Fatih dedi ki:

  Utku Şen’in hikayesini ilk defa sitenizden okuyorum, oldukça enteresan buldum. Özellikle Eda isimli bayanı çok merak ettim konun fikrini veren kişi olarak 🙂

 2. Çağlar dedi ki:

  Helal olsun. Böyle gençlere ihtiyacımız var işte bizim. Keşke büyük biri Utku’nun elinden tutsa ve hak ettiği yerlere getirse.

 3. mirac dedi ki:

  son zamanlarda hacker lik bir moda oldu yazılımdan anlayanlar artık bu işlere soyundu ama herkes yapamaz tabi bu iş hayal dünyası ve gücü ister ve bilgi ister

 4. Furkan dedi ki:

  İlginç bir olay olmuş bu tarz hackerlar arasında bizim insanımız olması bir yandan mutlu etsede yapılan iş pekte hoş sonuçlara yol açmıyor malesef. Virüsün ismi de beni güldürdü orasıda ayrı 🙂

 5. Kaan dedi ki:

  Helal olsun bir hacker daha çıktı biz türk milleti olarak bilgisayarda ilk bi yerleri hacklemeye calısıyoruz bu arkadaşta sanırım sevgilisinin ismini koyarak bir virüs yaratmış ve dünya hackerlar arasına adını yazdırmış 🙂