Düşünce okuma gerçek oluyor!

Yıllardır bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz düşünce okuma teknolojisi artık sadece film olarak kalmayacak. Düşünce okuma gerçek oluyor!

Washington Üniversitesi‘nde düşünce okuma konusunda uzun bir süredir çalışan bilim insanları bu teknolojinin gerçekleşebileceğini duyurdu. Yapılacak olan bu projede, tıpkı ünlü kozmolog Stephen Hawking’in kullanmış olduğu makineye benzeyecek.

Hatırlayacak olursak Stephen Hawking‘in kullandığı Intel markalı cihaz, Hawking‘e özel tasarlanan ve tekerlekli sandalyesine monte edilen özel bilgisayarı düşünce gücüyle kullanıp, düşüncelerini sese çevirmesiyle biliniyor.

Düşünce okuma gerçek oluyor

Bilim adamları da tıpkı buna benzer bir teknoloji geliştirerek beyin sinyallerini düşünce hızıyla tespit edebilecek bir cihaz geliştiriyor. Cihazın ilk testleri oldukça başarılı geçti ve buna göre düşünce okuma testine katılan deneklerin hangi resimlere baktığını tahmin etmeye çalışan bilim insanları %96 doğruluk payı ile düşünceleri okumayı başardılar.

Bakalım bu yeni düşünce okuma teknolojisi insan hayatına ne zaman tam olarak girecek, zararları ve yararları ne olacak..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ekrem dedi ki:

    Ufaktan ufaktan filmlerde gördüğümüz şeyler gerçek olmaya başladı sanki bakalım daha neler çıkarıcaklar en merak ettiğimde uçan araba cıkacak mı 😀