Google, Halet Çembel’i doodle yaptı!

Arama motoru devi Google, Türkiye’de “yerinde koruma modeli”ni ortaya çıkaran ilk arkeolog, hititolog, Türkiye’nin ilk kadın eskrimcisi ve olimpiyatlara Türkiye’den katılan ilk eskrimci kadın sporcu olan Halet Çambel’i doodle yaptı.

google-halet-cembel-doodle-2

Google’ın ülke ve global olarak arama motorunun ana sayfasında önemli isimleri andığı, unutulmamasını sağladığı uygulaması olan doodle, bugün ülkemizden bir ismi bize sundu.

Doğum tarihi 27 Ağustos 1916, ölüm tarihi de 12 Ocak 2014 olan olimpiyatlardaki ilk eskrimci kadın sporcumuz Halet Çambel, Google’ın doodle uygulamasındaki yerini aldı.

google-halet-cembel-doodle-3

Peki Halet Çambel kimdir?

1936 Yaz Olimpiyatları’nda ülkemizi eskrim dalında temsil eden ilk kadın sporcu olan Çambel, 1940 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde asistan olarak görev yapmış ve doktorasını da aynı üniversitede tamamlamıştır. İlk kadın Hititolog olan Çambel, Hitit dilinin anlaşılması için büyük çalışmalar yapmıştır.

1957-1960 yılları arasında, Karatepe-Aslantaş modeli ile arkeolojide “yerinde koruma” modelini bulan ilk ve tek arkeolog olan Çambel, bu modelin önemini şöyle anlatmıştır: “1950’lerde hükümet Karatepe’deki eserleri kaldırıp, bir müzeye taşımak istediğinde karşı çıktım. İki tonluk bir heykelin, yol olmayan bir yerde nakli nasıl yapılsın? “Yerinde Koruma“nın önemini yetkililere anlattım.”

Hitler’in elini sıkmadı

Akademisyen kimliği dışında spor alanında da ülkemizi başarıyla temsil eden Çambel, 1936 yılında Berlin’de yapılan olimpiyatlara Türkiye’den katılan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor.

O dönem Almanya’nın diktatörü olan Adolf Hitler’le ilgili bir anısını anlatan Çambel, “O sırada Fransa’daydım ve Türkiye’ye dönmem gerekiyordu. Fakat Berlin Olimpiyatları’na katılmak için Budapeşte’ye gelmem söylendi. Bir Alman yüzücü kız bizim grubumuzun yardımcısıydı. “Sizi Hitler’le tanıştırayım” dedi. Biz de, buna gerek olmadığını söyledik” dedi. Eskimdeki takım arkadaşı Suat Fetgeri Aşeni Tarı ile Hitler’e karşı meydan okuduklarını belirten Çambel, “Bize verdikleri Alman yardımcı sporcu kız, Bizi Hitler’e takdim etmeyi önerdi. Biz de Hitler gibi bir diktatörün rejimi olunca gelmezdik. Ancak hükümetimiz bizi gönderdiği için mecburen geldik, dedik. Bu yüzden yardımcımızın önerisini kabul etmedik” dedi.

google-halet-cembel-doodle

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2010 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Prof. Dr. Halet Çambel ve Prof. Dr. Nimet Özgüç’e verilmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. halet-cambel-doodle Google, Halet Çembel’i doodle yaptı! için yorumda bulun

    Google, Halet Çembel’i doodle yaptı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google, Halet Çembel’i doodle yaptı! için ilk yorumu yapabilirsin.