Hurdalar ile kendine biyonik kol yaptı!

Bilim insanları, insanın sakatlık gibi kusurlarının mekanikler ile tedavi edilebileceğini söylemişti. Endonezyalı bir adam da sakat kolu için biyonik kol yaptı.

Bali kentinde bulunan küçük bir köyde yaşayan Wayan Sumardana adlı bir kaynak işçisinin, kısa bir süre önce geçirmiş olduğu beyin kanaması sebebiyle kolu felçli kalmış.

hurdalar-ile-biyonik-kol

Ama kolunun felçli kalması Wayan Sumardana‘yı hayattan koparmamış. Ailesine bakmak ve geçimini sağlamak için topladığı hurda parçaları hakkında kısa bir araştırma yaparak işine yarayacak parçaları toplamış. Daha sonra özenli bir çalışmayla da dünyanın ilk el yapımı biyonik kolunu icat etmiş.

Yaptığı biyonik kolunu kafa derisine bağladığı elektrotlara gelen sinyallerle hareket ettirdiğini belirten Wayan Sumardana, gerçek bir kolun yaptığı tüm işlevleri biyonik kolu ile gerçekleştirebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. hurdalar-ile-kendine-biyonik-kol-yapan-adam Hurdalar ile kendine biyonik kol yaptı! için yorumda bulun

    Hurdalar ile kendine biyonik kol yaptı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hurdalar ile kendine biyonik kol yaptı! için ilk yorumu yapabilirsin.