İETT güneş enerjili otobüsleri yollara sürdü!

Gelişmekte olan teknolojiyle güneş enerjisi kullanmanın daha avantajlı olmasıyla enerjisini güneşten elde edecek otobüsler için düğmeye basıldı.

toplu-tasimada-bir-ilk-iett-otobuslerinde-gunes-enerjisi-donemi

Ülkemizde Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde toplu taşımanın oldukça fazla kullanılması, hava ve çevre kirliliğini malesef üst düzeylere çıkarıyor.

Yetkililer de çevre ve hava kirliliğini en az seviyeye indirmek için yapmış olduğu çalışmalara birisini daha ekledi. İnsanların en çok kullandığı toplu taşıma aracı olarak İETT otobüsleri, artık enerjisinin bir bölümünü üzerine yerleştirilen güneş panelleri tarafından elde edecek.

gunes_enerjili_iett_ler_ile_yolculuk

Proje görevlisi olan İETT Çevre Mühendisi Fatmanur Yılmaz, proje hakkında: “Amacımız geri dönüşümü olan, çevreci ve alternatif yakıtların kullanılabileceğini göstermek ve aynı zamanda küresel ısınmayı hızlandırıcı zararlı gazların salınımını azaltmak” diye konuştu.

Şu anda sadece 1 otobüse denemek amacıyla konulan güneş panellerinden iyi verim alınırsa, artık toplu taşımadaki otobüslerin hepsinde güneş panelleri olacak ve enerjisinin bir bölümünü güneş enerjisinden elde edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gunes-enerjili-otobus İETT güneş enerjili otobüsleri yollara sürdü! için yorumda bulun

    İETT güneş enerjili otobüsleri yollara sürdü! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İETT güneş enerjili otobüsleri yollara sürdü! için ilk yorumu yapabilirsin.