İlaçlar artık 3D yazıcı ile üretilecek!

Günümüzde büyük binaların, evlerin bile 3 boyutlu yazıcılarla üretilmesinden sonra, ilaç sektörü de bu akıma uyum sağladı.

Son günlerde adından sıkça bahsettiren 3D yazıcılarla şimdiye kadar çılgınca projeler görmüştük. Bu akım, 3 saatte bir bina yapılmasından tutun da kişisel tek ve çift katlı evlere kadar uzanmıştı.

Gelişen bu teknolojiyle artık çoğu materyalin üretimi 3D yazıcılar ile sağlanıyor. E haliyle durumun bu hale gelmesiyle birlikte bu akıma ilaç sektörü de eklendi. ABD’den onay alan bir ilacın seri üretimi önümüzdeki günlerde başlayacak.

3d-yazici-ile-ilac-uretilecek

Aprecia isimli firma, epilepsi hastaları için 3D yazıcıyla ürettiği Spritam adlı ilaç FDA’dan onayını aldı. Kurum, ilacı incelediklerini ve üretim için herhangi bir sakınca olmadığını belirtti.

Sağlık sektöründe adeta devrim olan bu teknoloji sayesinde tarihte ilk kez bir ilaç 3D bir yazıcıyla üretilmiş oldu. Üretilen ilaçlar 1000 miligramlık dozlarda ve yapısından dolayı çok daha kolay eriyor. Spritam’ın 2016 yılından itibaren kullanılması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ilac İlaçlar artık 3D yazıcı ile üretilecek! için yorumda bulun

    İlaçlar artık 3D yazıcı ile üretilecek! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İlaçlar artık 3D yazıcı ile üretilecek! için ilk yorumu yapabilirsin.