İşte dünyanın ilk “bilgisayar virüsü” müzesi!

90’lı yıllarda bulaştığı bilgisayarı ağlatan ve efsane olan virüsleri sergilemek için online müze açıldı. Yani bu virüsleri tarayıcınızdan görebileceksiniz.

Günümüzdeki Windows sürümlerinin atası olan MS-DOS‘ta kullanıcılara görsel anlamda şov yaşatan ama bilgisayarı yıkan virüsleri çoğumuz biliyoruz. Malware adı verilen bu zararlı virüsler, bilgisayarda hızlı hızlı akan kodlar, görsel bozukluklar ve pikselleşmeye sebep olarak kullanıcıyı çileden çıkartıyordu.

İşte şimdi de bu virüslerin tanıtılması için bir online müze açıldı. Malware Müzesi adı verilen bu müzede, 90’lı yıllarda bilgisayarları ağlatan virüsleri tarayıcınız üzerinden MS-DOS emülatörü ile size gösteriyor.

İşte dünyanın ilk "bilgisayar virüsü" müzesi!

Siz de bu virüsleri tarayıcınız üzerinden zararsız bir şekilde görüntülemek isterseniz aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

https://archive.org/details/malwaremuseum?sort=-downloads

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Yusuf dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler. gelecekte bunun gibi daha çok müze açılacağına inanmamak elde değil çünkü teknolojinin gelişim hızıyla bir şeyin tarihi eser halini alması bazen 1 yılı bile bulmuyor 😀

 2. bilal dedi ki:

  Virüsü icat eden adam sevgilisine şaka yapmak için yaptığı bir yazılım şuan itibariyle çok farklı virüsler çıkarılarak bilgisayarların başını ağrıttı. Şİmdi de eksik olan tek şey bunun MÜZESİ… Onu da yaptılar!

 3. Atakan dedi ki:

  Resmi görünce nostaljik anlar yaşadım. Windows 95 li dönemlerde buldum kendimi. Fikirde oldukça başarılı böyle zararsız fikirlere açığız 🙂

 4. Hasan dedi ki:

  Kim akıl ettiyse tebrik etmek lazım gerçekten güzel bir görüntü olmuş 🙂 paylaşım için teşekkürler

 5. Hüsnü dedi ki:

  İlginç bir fikirmiş virüs müzesi fikri. Akıllarına nasıl gelmiş çok merak ettim 🙂 Yine de helal olsun bir nebze de olsa fikirleri tutmuş gibi görünüyor…

 6. Çağlar dedi ki:

  Çok güzel ve yaratıcı bi fikir gerçekten çok hoşuma gitti 🙂 Saatlerce bakabilirim bu virüslere

 7. Furkan dedi ki:

  Şimdi biraz düşündüm de hakikaten çok güzel bir fikir bulmuşlar. Virüs müzesi, vay be… Yıllarca insanları sinirlendiren bilgisayarları ağlatan virüsleri görmek güzel bir nostalji olsa gerek..