Köpek balıklarını sörfçülerden uzaklaştıran cihaz üretildi!

Ses dalgalarıyla haberleşen balıkları, yaydığı ses dalgalarıyla sörfçülerden uzaklaştıran cihaz üretildi.

Eğlenceli olduğu kadar su altındaki vahşi hayvanlarla birlikte tehlikeli hale gelen sörf sporu yapan sörfçülerin işlerini kolaylaştıran bir cihaz geliştirildi.sorf-cihaz-kopekbaligi-1

Köpek balıklarını engellemek amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda üretilen cihaz yaydığı ses dalgalarıyla köpek balıklarını ve diğer saldırgan balıkları bölgeden uzaklaştırıyor.

Özellikle de geçtiğimiz günlerde ünlü sörfçü Mick Fanning‘in köpek balığı saldırısından son anda kurtulması bu çalışmaları hızlandırdı. Bu şekilde de “köpek balığı savar” adı verilen cihaz bir sörfçü tarafından üretildi.

Tamamıyla kendi seçtiği basit malzemeler kullanan sörfçü, sörf tahtasının altını oyarak yaptığı cihazı yerleştiriyor. Cihaz, yaydığı elektromanyetik dalgalar sayesinde köpek balıklarının vücudunda bulunan elektromanyetik dalgaları algılama özelliğini düşük frekanstan yaydığı yüksek miktarda sesle adeta devre dışı bıraktırıyor.

Sörfçü cihazın üretimini 390 dolar gibi bir maliyetle tamamladı. Üretimine kendi adı üzerinden başlamayan sörfçü telif haklarını SurfSafe ve SharkShield adlı sitelere sattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sorfculeri-koruyan-tahta-kopekbaligi Köpek balıklarını sörfçülerden uzaklaştıran cihaz üretildi! için yorumda bulun

    Köpek balıklarını sörfçülerden uzaklaştıran cihaz üretildi! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Köpek balıklarını sörfçülerden uzaklaştıran cihaz üretildi! için ilk yorumu yapabilirsin.