Laboratuvarda yapay insan beyni yapıldı!

Amerikalı bilim adamları laboratuvarda küçük bir insan beyni yapmayı başardı. İnsan beyninin küçük bir versiyonu olarak yapılan beyin nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılacak.

Ohio State Üniversitesi’nden Rene Anand, laboratuvarda beş haftalık bir çalışma sonucu insan beyniyle eşit olgunlukta yapay bir beyin yapmayı başardı.

yapay-beyin-uretildi-rene-anand

“Bu sadece gelişen bir beyin gibi görünmekle kalmıyor aynı zamanda farklı hücre türleri, bir beyin gibi tüm genleri gösteriyor” diye açıklama yapan Rene Anand, bu yapay beynin nörolojik hastalıkların tedavisinde bir ışık olacağını belirtti.

amerikali-bilim-adamlari-insan-beyni-uretti

Bezelye büyüklüğü kadar olan yapay beyin çok sayıda hücre, beynin tüm ana bölümleri ve omurilik barındırıyor. Fakat yapay beyinde damar bulunmuyor.

Yapılan incelemeler sonucunda şu ana kadar üretilenler arasından en gerçekçisi olduğu belirtildi.

Üniversiteden yapılan açıklamada ise Rene Anand’ın ürettiği yapay beynin, ilaçların beyin üzerindeki etkilerin belirlenmesini daha kolay hale getirebileceğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. insan-beyni Laboratuvarda yapay insan beyni yapıldı! için yorumda bulun

    Laboratuvarda yapay insan beyni yapıldı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Laboratuvarda yapay insan beyni yapıldı! için ilk yorumu yapabilirsin.