Müslümanların tarihe ışık tutan 10 icadı!

İlk günden bu güne teknolojik alanda yüz binlerce şey icat edildi. Çoğu buluşta Avrupalı imzalı olsa da, Müslümanların da tarihe yön veren icatlarını derledik..

1 – Karanlık Oda ve Gözün Özellikleri

ibn-heysem-isik-kirilma

10. yüzyılda yaşamış olan Müslüman alim İbn Heysem, dünya üzerinde ilk defa ışığın göz içine girerek kırılmasını keşfetti. Keşfedilen bu buluş, duvardaki bir delikten gelen güneş ışığının dışarıdaki görüntüyü duvara ters bir şekilde yansıtıldığını ortaya çıkardı. İbn Heysem‘in bulduğu bu özellik kameraların atası olarak kabul ediliyor.

2 – Satranç

ilk-satranc

Milattan önce 2000‘li yıllarda Mısır kabartmalarında satranç oynandığına dair kesin bulgular bulunmuştu. Her ne kadar satranç, milattan sonra 6. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıksa da, bugün oynanan versiyonu İran’daki Müslümanlar tarafından geliştirildi.

3 – İnsanın Uçması

ilk-ucan-insan

Tarihe geçen veriler, ilk olarak Endülüslü Abbas Kasım İbn Firnas‘ın yaptığı uzun çalışmalar sonucu uçmak için kanat şeklinde kumaş gerdiği bir cihaz geliştirdiğini gösteriyor. Aynı zamanda yaptığı deneme sonucunda tıpkı bir kuş gibi bir müddet havada süzülmüştür. Bu çalışmanın başarılı olması Batılı Wright Kardeşler‘den tam 1023 yıl öncedir.

4 – Sabun

ilk-sabun

Müslümanları Haçlı Seferleri esnasında korkutan tek şey Batı’da temizlik adına bir icat olmaması nedeniyle Batılı askerlerin çok nadir banyo yapmaları ve Batılıların kötü kokmasıydı. Buna çözüm arayan Araplar, daha önce Mısır’da keşfedilen sabuna bitki yağları karıştırarak modern anlamdaki ilk sabunu icat etti.

5 – Kahve

turk-kahvesi

Kahve ağacının bulunduğu ilk yer olan Habeşistan‘ın Kaffa yöresinin Arapça karşılığı “qahwah“dır. Araplar kahvenin nasıl içildiğini bilmiyorken “qahwah“ın anlamı keyif veren içki, şarap anlamında kullanılıyordu. Bu da Türkçe’ye kahve olarak çevrilmiş ve İngiltere’ye kahveyi götüren ve kahve dükkanı açan ilk kişi de 1652’de Paşa Rıza adlı bir Türk.

6 – Cerrahi Aletler

ilk-cerrahi-aletler

Dünyada günümüzde kullanılan bütün cerrahi aletlerin ilk tasarımları Endülüs Emevileri’nden El Zehravi‘ye aittir. Neşter, kemik testereleri ve göz ameliyatı makaslarının aralarında bulunduğu yaklaşık 200 cerrahi alet modern tıpta hala kullanılmaktadır.

7 – Güneş Yılı Hesaplaması

gunes-yili-hesaplanmasi

Güneş yılının hesaplanması Battani‘nin astronomi alanındaki en büyük başarılarından birisi de güneş yılını 365 gün, 5 saat, 46 dakika ve 24 saniye olarak ölçmüş olmasıdır. Battani‘den sonra astronomi alanında yazdığı tüm kitaplarda Battani‘nin tüm yazdıklarını taklit etmiştir. Ayrıca Battani matematikte trigonometride günümüzde hala kullanılan formülleri bulmuştur.

8 – Dünyanın Döndüğü ve Trigonometri

dunya-nasil-doner

Ümit Burnu, dünyanın döndüğünü ve trigonometriyi ilk bulan Biruni aynı zamanda Amerika kıtasının varlığını Kristof Colomb’dan 500 sene önce bildirmiştir.

9 – Denizde Gelgit Olayı

deniz-gelgit-olayi

Gelgit olayı Ebu Ma’şer‘in Latince’ye çevrilmiş eserlerinde ortaya çıkan ve kanıtlanan bir kavramdır. Ebu Ma’şer‘in ilim dünyasında tanınmasını sağlayan bu büyük çalışması dünyamızda her 12 saat 25 dakikada bir meydana gelen, her gün bir öncekinden 50 dakika daha geç tekrarlanan ve Ay’ın Dünya etrafında dönmesi nedeniyle oluşan deniz gelgitlerinin bulunması ilim dünyasında farklı bir boyut açmıştır.

10 – Dokumacılık

hali-dokumaciligi-kulturu

Halı kültürü ilk olarak Orta Doğu’da meydana gelen ve günümüze kadar modernleşen en önemli ev eşyalarından biridir. Avrupa’da hala kullanılan halı dokuması teknikleri de birçok icatta olduğu gibi Müslümanlardan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. musluman-mucit Müslümanların tarihe ışık tutan 10 icadı! için yorumda bulun

    Müslümanların tarihe ışık tutan 10 icadı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Müslümanların tarihe ışık tutan 10 icadı! için ilk yorumu yapabilirsin.