NASA, uzayda çiçek yetiştirdi!

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarını yürüttüğü birim olan NASA, uzayda hayat çalışmaları kapsamındaki projesinde uzayda çiçek yetişirdi.

Uzayda hayat, çağımızın en çok merak edilen bilinmezliklerinden biri olarak hayatımıza damga vurmakta. Teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da hala uzayda tam olarak neler dönüp bittiğini bilmiyoruz ve uzay bizim için hala tehlike arz ediyor. Hatta uzay konusu birçok filme yansıtılıyor ve olası durumlar filmlerde işleniyor.

Son olarak The Martian adlı filmde, Mars’ta mahsur kalan bir astronotun hayatını işleyen yapımcılar bu astronotun Mars’ta patates yetiştirerek hayatta kalmasını beyaz perdeye aktarmışlardı. Bu olay bir nebze günümüzde de gerçek oldu ve uzayda çiçek yetiştirildi. NASA astronotlarının en tanıdık isimlerinden olan Scott Kelly, bir ilke imza atarak uzayda çiçek yetiştirmeyi başardı.

uzayda-cicek-yetistirildi

Uluslararası Uzay İstasyonu olarak bilinen merkezde astronotların bitki yetiştirebilmesi için yapılan odacıklar mevcut. İlk denemeler başarı ile sonuçlansa bile uzay şartlarından dolayı çiçekler kurudu ve solmaya başladı. Buna çözüm olarak oksijen miktarını arttıran astronotlar, diğer bitkileri ekerek işlerine devam ettiler.

Çiçek yetişmesi için daha sağlıklı bir alan oluşturulması sonuca ulaşma yolunda en büyük neden olmuş. Tabi ki Scott Kelly’nin yetenekleri ile birleşen uygun ortam meyvesini vermiş. Yetiştirilen bitkinin haberini ise kendi kişisel Twitter hesabı üzerinden veren Scott Kelly, sevincini takipçileri ile paylaştı. Daha öncesinde astronotlar uzayda kırmızı marul yetiştirmeyi başarmışlardı, ancak ilk çiçek açan bitkiyi yetiştirmek Scott Kelly‘e nasip olmuş gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. uzay-ilk-cicek NASA, uzayda çiçek yetiştirdi! için yorumda bulun

    NASA, uzayda çiçek yetiştirdi! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak NASA, uzayda çiçek yetiştirdi! için ilk yorumu yapabilirsin.