Nobel Kimya Ödülü’nün Sahipleri Belli Oldu!

Geçtiğimiz yıl Nobel Kimya Ödülü’nü Prof. Aziz Sancar kazanmış ve göğsümüzü bir hayli kabartmıştı. Bu yıl ise Nobel Kimya Ödülü bakın kime gitti..

İsveç’te bulunan Nobel Komitesi, 2016 Nobel Kimya Ödülü‘nü “moleküler makinelerin tasarımı ve üretimi” projeleriyle bilinen ve yoğun olarak çalışma sürdürüp yüksek başarı oranına sahip olan Fransız Jean-Pierre Sauvage, İngiliz Sir J. Fraser Stoddart ve Hollandalı Bernard L. Feringa arasında paylaştırıldığını açıkladı.

nobel-kimya-odulu

2016 Nobel Kimya Ödülü’nü Kazanan Profesörler

Projede yer alan bu üç bilim adamının geliştirdikleri makine saç telinden 1000 kat ince olarak tarif ediliyor. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, basın toplantısında “gerekli enerji verildiğinde kendisinden istenilen görevi yerine getiren ve hareketleri kontrol edilebilen moleküller” geliştirildiğini ve 2016 Nobel Kimya Ödülü‘ne layık görüldüklerini bildirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. nobel-kimya-odulu-2016 Nobel Kimya Ödülü’nün Sahipleri Belli Oldu! için yorumda bulun

    Nobel Kimya Ödülü’nün Sahipleri Belli Oldu! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nobel Kimya Ödülü’nün Sahipleri Belli Oldu! için ilk yorumu yapabilirsin.