Nüfus cüzdanları gidiyor, teknolojik kartlar geliyor!

Teknolojinin gelişmesiyle sosyal hayatta da bazı yenilikler hızla devam ediyor. Bugün de ülkemizde TBMM aldığı yeni kararla, teknolojik kimliklere onay verdi..

Bilindiği gibi kimliklerin elektronik olacağı haberi son 1 yıldır konuşuluyor. Vatandaşların aklında ise tek bir soru var; “Elektronik nüfus cüzdanları ne zaman geliyor?”

TBMM‘de bugün bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair tasarı maddeleri görüşüldü. 10. maddenin de onay almasıyla birlikte sosyal hayatta vatandaşları ilgilendiren devrim niteliğinde bir yenilik bizleri bekliyor.

elektronik-kimlikler

Kabul edilen 10. madde ile Nüfus Hizmetleri Kanunu‘nda yer alan “nüfus cüzdanı” ibaresi “kimlik kartı” olarak değiştirilecek ve aile kütüklerinde yer alacak olan bilgilere “biyometrik veri” eklenecek. Tüm kayıtlar sadece elektronik platformlarda saklanacak.

Yeni kimlik kartlarının kısa bir süre içinde yürürlüğe girmesiyle vatandaşlar tek tek randevu olarak ilgili kart düzenleme merkezlerine davet edilecek ve kimlik kartı değiştirilerek elektronik kimlik kartı teslim edilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. aniden dedi ki:

    Yeni kimlik belgelerinden daha önemlisi bence bu vatandaşlık numara sistemine köklü bir değişim getirmeliler. Teknolojiyi kullanarak vatandaşları dolandıran uyanıkların gsm operatörleri ve bankalardaki adamları aracılığıyla elde ettiği TC kimlik numaraları başımıza dert oldu.

  2. Semih dedi ki:

    Uzun zamandır söyleniyor geleceği ama hala tarih söylemediler, gelirse eğer çok iyi olacak herşeyi ayrı ayrı taşımaktansa tek kartta olması iyi