The Great Heist Seni Bekliyor! Durma Sen de Katıl!

Öyle bir oyun düşünün ki bu oyunda suç ile ilgili her şey var! Evet evet. Bu oyunPopmundo ile bağlı oynanabilen piyasaya bu yıl sürülen oyun tamamen gerçeği yansıtan harika bir oyun! http://www.thegreatheist.com/ girin ve kayıt olun! Great Heist’te isterseniz yanlız başınıza isterseniz arkadaşlarınız ile çete kurabilir yada bir çeteye kayıt olabilirsiniz. Çeteniz ile soygunlar yapabilir, kanundan kaçabilir mekanlar keşif edebilirsiniz. Evet evet! Eşşiz bir suç dünyasına hazır olun. Ben Mark Johnson (3290629) ve arkadaşım Ascensión Moreiras (3222497). Biz şuan aynı çetede yer alıyoruz. Ve büyük bir müzeyi soymayı hedefliyoruz bakalım neler olacak!!!

The Great Heist’i TGH olarak kısaltabiliriz, ehem neyse devam edelim. TGH’de her çete maksimum 3 kişiden oluşur. Her üye kendisini bir role adar. Bu roller çetede üstleneceği görevleri ve bu görevleri tamamlama süresini doğrudan etkiler. Toplamda 7 farklı çete rolü mevcuttur, bunlardan biraz bahsedelim.

ÇETE ROLLERİ NELER? BU ROLLER NE İŞE YARAR?

Bilgisayar Korsanı: Kısaca hacker. Hacker dendiğinde aklınıza ne geliyorsa tam olarak o’dur bu arkadaşlar. Güvenlik kameraları, kızıl ötesi alarmlar ve daha niceleri bu görevdeki kişiye bakar. Çete için olmazsa olmaz bir görevdir.

Fettan: Çetenin yüzüdür. Tatlı diliyle insanları ve hatta hayvanları bile yola getiren kişidir bu arkadaş. Çekiciliğe ve dış görünüşe önem verir ve insanları konuşarak ikna etmeye çalışır. Eğer başarısız olursa kabadayı devreye girer ancak ona daha sonra değineceğiz.

Hırsız: Çetedeki en çevik kişidir. Ninja çizmeleri, eldivenleri ve tırmanma kancasıyla en donanımlı kişidir. Çilingirlik, kasa hırsızlığı gibi yetenekleri olan hırsızlar zamanla yaptıkları işte ustalaşırlar ve kısa sürede her türlü kapı ve kasayı açabilecek düzeye gelirler. Çetenin olmazsa olmazlarındandırlar.

the-great-heist

Kabadayı: Çetenin fiziksel gücüdür. Fettan’ın yapamadığını çok kısa bir sürede gerçekleştirirler. Güçlü kollarıyla sinirli çalışanları ya da heyecanlı banka müdürlerini yere sermek onların en sevdiği işler arasındadır. Sık sık kullandığı ekipmanlar halat ve baseball sopası olan bu arkadaşla şaka olmaz, kıçınızı sağlama alın!

Kasa Hırsızı: Çeteyi ganimete taşıyan kişidir. Nedir bu ganimet derseniz çoğunluklaMeşhur Portre, Altın Külçesi, Tapu Senedi ve Aile Yadigarı. Kasaları açmak için stetoskop kullanırlar ancak çeteler 3 kişiyle sınırlı olduğu için genelde bu rolü hırsızlar üstlenir ve çetede iki kişilik iş yaparlar.

the-great-heist1

Şoför: Çetenin belki de en az popüler üyesidir. Kendisine bütün soygun boyunca sadece kaçış esnasında ihtiyaç duyulan şoförler, otomobil kullanma konusunda ustadırlar. Aynı zamanda polis radyosunu da dinleyerek soygundan çıkan çete üyelerini kanundan kaçırmaya çalışır. İşleri epey zordur.

Suç Dehası: Çetenin bel kemiğidir! Bütün soygunu planlayan kişidir bunlar. Devriyenin ne zaman nereden geçeceğini hesaplarlar ve bununla da kalmayıp olası alarm çalması durumunda polisin olay yerine ne zaman geleceğini tahmin ederler. Çete için olmazsa olmaz bir üyedir.

silahini-kap-gel-the-great-heist-seni-bekliyor2

Tüm görevleri öğrendiğimize göre sık tercih edilen çete kombinasyonlarından bahsedeyim biraz. Genellikle banka soygunlarında Suç Dehası, Bilgisayar Korsanı ve Kasa Hırsızı tercih edilirken, müze soygunlarında Suç Dehası, Fettan ve Hırsız tercih ediliyor. Tabii çetedeki üyelerin yetenek seviyelerine göre de tercihler değişebiliyor. Ancak kaba taslak bu şekide.

NERELERİ SOYABİLİRİM? SOYGUN SONRASI NE OLUR?

TGH’de birbirinden farklı soygun çeşitleri vardır. İsterseniz ve tabi mezarlıklardan korkmuyorsanız bir mezarlık keşfedip ardından Mezarlık Soygunu yapabilirsiniz. Şuanda bunu gerçekleştiren kimse yok ama çok yakında bu muhtemel. Oyunda banka soygunu da yapabilirsiniz. İşte bu en zoru! Birbirinden zor engeller, gözleri fıldır fıldır dönen güvenlik görevlileri ve açması çok zor bir dev kasa! Aynı zamanda da en zevkli soygunlardan birisidir bu Banka Soygunu!

silahini-kap-gel-the-great-heist-seni-bekliyor3

silahini-kap-gel-the-great-heist-seni-bekliyor3

Soygunların en basiti ise şehirdeki dükkanlar! Soymak inanın çok kolay. Pek bir ganimet kazanamazsınız. Kazanacağınız tek şey sayaca işleyen bir soygun ve ufak meblada bir para olur. Ama eğer gelişme aşamasındaysanız ve bu dünyada yeniyseniz size önerebileceğimiz tek soygun çeşidi şimdilik Dükkan Soygunu.

Gelelim ustalaştıktan sonra belkide en işinize yarayacak Büyük Soygun’a. Nedir bu büyük soygun derseniz eğer; Büyük Soygun bir belediye binası soygunudur. Soyması çok zor değildir. Soygun sonucu hangi şehirdeki belediye binasını soyduysanız o şehirde 1 adet hücre eviniz olur. Bu hücre evinizde ganimetlerinizi zulalayabilirsiniz! Ayrıca hücre evlerine polislerin girmesi imkansızdır!

silahini-kap-gel-the-great-heist-seni-bekliyor

YA BAŞARISIZ OLURSAM?

Eee tabi ki herşeyin sonunu düşünmek lazım! Başarısız bir soygun sonrası alarm çalar polis sizi yakalarsa hapisi boylarsınız. Hapisteki süreniz suçunuza göre değişir. Minimum 2 gün maksimum 5 gün hapiste kalırsınız. Hapiste isterseniz yetenek geliştirebilir, isterseniz Haydar adlı hapishane görevlisinden yeni yetenekler öğrenebilirsiniz. Çok mu sıkıldınız hapisten? İsterseniz gerekli planlari yaptıktan sonra hapishaneden kaçabilir ve özgürlüğe yeni bir adım atabilirsiniz! Ama unutmayın sonrasında muhtemelen polisler peşinizde olacaktır!!

Yada siz dışardasınızda hapiste çete arkadaşlarınız mı var? Hay hay, mekanı keşfedin ve onları hapisten kurtarın evet evet bu mümkün!! Her ne kadar biraz daha zor olsada bunu başarabilirsiniz. Hapisler çok sıkıcıdır. Düşmemeye dikkat edin.

ÇETE SIRALAMASI

Oyunda en iyi çeteleri gösteren güzel bir sıralama var. Bu sıralamayı genelde yaptığınız soygunlar yada hücre evindeki ganimetleriniz belirler. Oyuna başlar başlamaz sakın ha sıralamanıza takılmayın, boşverin en iyisi! Etrafı keşfedin, sıralamadaki en iyi isimleri stalklayın. Neler yapıyorlar, nasıl bir yol izliyorlar. Kara Borsadan yeni ekipmanlar edinin. Kartlar çekin, ufaktan dükkan soygunları için hazırlıklar yapın. Rehberleri tamamlayın, sonrasında zaten yavaş yavaş kendinizi daha zor soygunlar için hazır hissedeceksiniz. Korkmayın kimsenin acelesi yok! Popmundo yavaş dönen bir dünya buna emin olabilirsiniz!

the-great-heist5

Yukarıda gördüğünüz profil bana aittir. Gördüğünüz gibi şuan hapisteyim mahpusum. Şuan kırmızı renkte olan ruh halim. Mavi renkte olan ise sağlığım. Sağlığın altında 0 yazan şey ise mangır. Her oyunun bir para birimi olur ya özel para birimi. TGH’de bu özel para birimi Mangır denilen şey oluyor. Bu para ile özel ekipmanlar alabilir, yada hafıza implatı yaparak bir yeteneğinize yıldızlar katabilirsiniz. Herneyse aşağıdakide grup arkadaşım’ın o güzel profili ehheehhe!

the-great-heist4

KART SİSTEMİ VE KARABORSA

Oyunda her şehirde kara borsa yani Black Market mevcuttur. Her karakter her hafta buradan 3 adet kartı bedava çekebilir ve her hafta özel bir Ma Baker ekipmanı alabilir. Bu ekipmanları baştan olarak mantıklı şekilde seçmeniz gerekir. Kariyerinize hangi çete rolünde devam edecekseniz o yönde ekipmanlar almaya gayret ediniz. Çünkü soygunlarda yeteneklerden ziyade ekipmanlar daha önemlidir. Bu ekipmanlarınızı başka biri çalabilir o yüzden çok dikkatli olun. Onlara gözünüz gibi bakın onları sakın ha üzmeyin…

Soygunlarda olmazsa olmazı ki gerçekten bu eşya olmazsa soygun yapamazsınız hehehe! Oda Silindir bir spor çantası. Bu çantaya ganimetleri koyarsınız. Tabi sonrasında mekandan ayrılırsınız!

the-great-heist3

Şimdi biraz kartlardan bahsedeyim. Bu kartlar soygununuzu kolaylaştıracak cinsten kartlar. İşinize çok yarayacak emin olun. Her kategorida kart var ama kartlar genellikle soygunda çıkan engeller ile alakalı olur. Mesela güvenlik görevlisi 3 dakikada aş. Oyna gitsin beee! Dünyaya bir kere geldik, haksız mıyım haydar? O beni duyamıyor hapiste arkadaşlar…

Beğenmediğiniz kartı desteden atarak bir dahaki hafta gelecek 3 karta yer açmış olursunuz. Unutmayın kartlarda ekipmanlar kadar önemlidir. Ve kartlarınızı düzgünce saçmalamadan kullanın.

the-great-heist2

Sizide bu dünyada aramıza bekliyoruz. İnanın biz bu dünyada çok eğleniyoruz. Gerçek hayattaki dertlerimizden arınıp burada adrenalinin dibine vuruyoruz!http://www.thegreatheist.com/ adresine girip üye olabilirsiniz. Üye olduktan hemen sonra karakteriniz ismini cinsiyetini ve şehirini seçtikten sonra artık sizde bu mavi dünyadasınız!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. the-great-heist6 The Great Heist Seni Bekliyor! Durma Sen de Katıl! için yorumda bulun

    The Great Heist Seni Bekliyor! Durma Sen de Katıl! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak The Great Heist Seni Bekliyor! Durma Sen de Katıl! için ilk yorumu yapabilirsin.