Sosyal Medya Hesapları Güvenliği Üzerine

Merhabalar,

Bu yazımızda sosyal medya üzerinde nasıl hesap güvenliğinizi sağlayabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Milyarlarca kullanıcının kullandığı aktif platformlarda herkes siz gibi masum olamıyor tabi ki. Herkes daha fazla takipçi, daha fazla beğeni ve daha fazla popülerlik peşinde. E tabi ki bunda da sahtecilik ve şifre çalma olayları bol bol oluyor. Çalınan hesaplarınız panel denilen kullanıcı havuzlarına sokuluyor ve bu işlemden sonra artık siz panel sahiplerinin gözünde birer bot kullanıcı oluyorsunuz.

Bunun önüne geçmek için Twitter, Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya platform şirketleri ne kadar güvenliğini arttırsa da “Sosyal Mühendislik” alanına çözüm bulamıyor. Peki kendimizi nasıl koruyabiliriz?

1 – Hiçbir takipçi arttırma, favori&retweet arttırma, beğeni arttırma sitesine giriş yapmayın. (Bu hangi platform olursa olsun; Facebook, Twitter, Instagram vs..)

2 – Sosyal medya şirketleri asla sizden şifrenizi istemez.

3 – Size özel mesaj yoluyla atılmış hiçbir linke tıklamayın.

  • Aşağıda örneği verilmiş resimlerdeki gibi linklerden hiçbirine tıklamadan mesajı silin.

şevval duru emre polat

Bu tür size gelen hiçbir mesaja, mentiona tıklamayın. Karşınıza çıkan ve bilmediğiniz hiçbir uygulamaya giriş yapmayın. Bu tür mesajlar ve mention atan kişileri spam tuşuyla Twitter yönetim birimlerine bildirmeyi unutmayın.

şevval duru emre polatşevval duru emre polat

 

 

 

Twitter hesabınızda sizden habersiz atılmış tweetler ve mesajlar varsa, Ayarlar>Uygulamalar yolunu kullanarak bütün uygulamaların erişimini kaldırıp şifrenizi değiştirin.

Son olarak da hesabınızın telefon doğrulama seçeneğini aktif edin.

twitter virüs mesajı

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sifre-guvenlik-940x470 Sosyal Medya Hesapları Güvenliği Üzerine için yorumda bulun

    Sosyal Medya Hesapları Güvenliği Üzerine için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sosyal Medya Hesapları Güvenliği Üzerine için ilk yorumu yapabilirsin.