Telefondan hamilelik testi yapılabilecek!

Alman bilimcilerin oluşturduğu yeni teknoloji ile akıllı cep telefonları kullanılarak hamilelik, şeker hastalığı ve zehirlenme gibi durumlar anında tespit edilebilecek.

hamilelik-testi-cep-telefonu

Akıllı cep telefonlarının kamera ve flaş donanımına bağlı ve fiber optik sensörleri olan prototip, telefona yüklü bir uygulama ile çalışıyor ve sensörden gelen bilgi direkt olarak ekranda görülüyor.

Bilim insanları, cep telefonlarının kamera ve flaş ışığını kullanarak oluşturdukları ilk örnekte, hedef madde olan şekeri başarılı bir şekilde tespit edebildiler.

Bu teknoloji kullanılmaya başlandığında, hamilelik, şeker hastalığı ve zehirlenme gibi durumlar direkt olarak akıllı cep telefonu üzernden tespit edilebilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. lale dedi ki:

  bu nasıl olacak hala anlam veremedim idrar testi ile bile zor tespit edilirken tutarken nasıl tespit edilecek. Yoksa telefon üztüne idrar mı yapılacak 🙂

 2. Semih dedi ki:

  Nabız ölçümü yapılıyor şuan ama hamilelik testi biraz zor gibi. idrarı telefonun üstüne bırakacak halleri yok 😀

 3. Bilal Can dedi ki:

  yok artık dedirtecek olaydır bu. bence artık insanlar ne icat edeceklerini şaşırmış

 4. Sinem dedi ki:

  Birden başlığı okuyunca telefona kan yada idrar mı koyacağız. diye düşündüm. Yakın zamanda hastalar hastanelere uğramaz önüne gelen doktor kesilir artık

 5. Demet dedi ki:

  Tabi ya. Bir bu eksikti zaten. Allah aşkına öyle şey olur mu? Bence çok mantıksız görünüyor. Olsun tabi ama. Bilemiyorum yine de..

 6. ozan dedi ki:

  Özünde iyi bir gelişme ama gene de bu şekilde olan testlere güvenerek hareket etmek şu aşamada pek doğru olmaz