Tesla Model S hacklendi!

Geçtiğimiz günlerde Jeep’i hackleyen korsanlar, şimdi de Tesla Model S’i hackledi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte güvenlik de arttırılmaya çalışıyor. Ne kadar çalışmalar sürdürülse de elbet bir açık yoluyla hack olayları gerçekleşiyor. Kısa bir süre önce hackerlar bir Jeep’e uzaktan bağlantı sağlayarak kontrol etmeyi başarmıştı.

Şimdi ise korsanlar, son dönemlerde yüksek bir çıkış yapan Tesla Model S’in sistemini ele geçirmeyi başardıklarını söylediler. Aynı zamanda buldukları sistem açığı sayesinde sistemin bütün işlevlerini kontrol edebiliyorlar.

tesla-model-s-hacklendi

Kumanda sistemi piyasadaki araçlardan çok daha akıllı olan Tesla Model S, siber güvenlik uzmanları Lookout ve Cloudfare’in gözüne girmiş. Yapılan bir anlaşmayla Tesla’da güvenlik açığı aranmaya başlanmış. Sonucunda ise ortaya böyle bir olay çıkmış. Tesla bu şekilde aracındaki sistemsel güvenlik açıklarını kapatmayı hedefliyor.

Yapılan bu testlere göre hackerlar otomobilin motorunu ve akıllı sistemini sürücü müdahalesi olmadan kapatıp açabiliyorlar. Hack’lenme esnasında ise otomobildeki ekran ve müzik sesleri durmuş, araç bir süre yalpaladıktan sonra stop etmiş.

Bakalım daha neler göreceğiz yeni teknoloji çağında..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. hackerlar-milyonlarca-kisinin-bilgilerini-ele-gecirdi97chD6DR-0uVF5BhH6P6Bw Tesla Model S hacklendi! için yorumda bulun

    Tesla Model S hacklendi! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tesla Model S hacklendi! için ilk yorumu yapabilirsin.