Türk öğrenci görme engelliler için akıllı eldiven yaptı!

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde okuyan Erhan Akan adlı öğrenci görme engellilerin yazı yazması için sensör duyarlı bir akıllı eldiven geliştirdi.

Erhan Akan‘ın tez kapsamında hazırlamış olduğu bu proje, donanımında bulunan sensörler ile parmak hareketlerini bilgisayar aracılığıyla yazıya aktarıyor.

gorme-engelliler-icin-akilli-eldiven-erhan-akan

Erhan Akan‘ın “akıllı eldiven” adını verdiği bu proje, görme engellilerin parmak hareketleriyle beraber yazı yazmasına imkan sunuyor. İşaret diline göre programlanan harfler, eldiven üzerinde her parmakta bulunan sensörler sayesinde harekete duyarlı olarak çalışıyor ve böylece parmak hareketleriyle birlikte yazı yazılmasını sağlıyor.

Öte yandan projenin mimarı Erhan Akan, geliştirdiği akıllı eldiven sayesinde telefonlara ya da bilgisayara harf girişi yapılabildiğini de belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. erhan-akan-akilli-eldiven Türk öğrenci görme engelliler için akıllı eldiven yaptı! için yorumda bulun

    Türk öğrenci görme engelliler için akıllı eldiven yaptı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türk öğrenci görme engelliler için akıllı eldiven yaptı! için ilk yorumu yapabilirsin.