Uzaktan kumandayla beyin kontrolü başarıldı!

Amerikalı bilim adamları, geliştirdikleri bir modülle farelerin hareketlerini uzaktan kumandayla kontrol edebilmeyi başardı.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi, Illinois Üniversitesi ve Ulusal Sağlık Enstitüsü araştırmacıları, beyin derinliklerinde bulunan nöronların yapılarını anlamak için ilaçları dokuya enjekte edebilen ve uzaktan kumandayla beyin kontrolü sağlayan bir implant geliştirdi.

uzaktan-kumanda-beyin-kontrolu

Araştırmacılar, oluşturulan implantı stres, depresyon, madde bağımlılığı ve ağrıda kullanılan beyin hücre ve dokularını incelemek amacıyla kullandı.

Fareler üzerinde denenen bu implant oldukça başarılı sonuçlar verdi.

Ulusal Sağlık Enstitüsü Nörolojik Hastalıklar Bölümü Direktörü, Dr. James Gnadt, AA muhabirine verdiği röportajda, “Yapılan araştırma, bir beynin nasıl işlediğini keşfetme seviyesinde. Depresyon, beyindeki kimyasalların dengesinin bozulması olarak açıklanıyor. Söz konusu bu kimyasalların dengesini keşfedersek, bu dengeyi yeniden sağlayabiliriz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. beyin-kontrol-15-07-31Jfxts0CCUU6Kfa7dnmPwTA Uzaktan kumandayla beyin kontrolü başarıldı! için yorumda bulun

    Uzaktan kumandayla beyin kontrolü başarıldı! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uzaktan kumandayla beyin kontrolü başarıldı! için ilk yorumu yapabilirsin.